Az egyre égetőbb tanárhiányt eddig mindig elbagatellizálta a kormány, leginkább Rétvári Bence államtitkár a “fluktuációval”. Valahogy mégis minden évben egyre kevesebben és kevesebben tanítanak az állami iskolákban, már most is óriási a munkaerőhiány és ez csak romlani fog a következő években, ha így folytatja a Fidesz.
Fizikatanárnak 22-en, kémiatanárnak pedig mindössze 25-en jelentkeztek idén a felsőoktatásba. Ennek hatása lesz gyógyszer- és vegyipar jövőjére is, pedig ezek elvileg nemzetgazdaságilag kiemelt ágazatok.
Alig pár tucat továbbtanuló jelentkezett kémia vagy fizikatanárnak idén, legalábbis a jelentkezési lapok első helyén 25-en jelölték meg az előbbi, 22-en az utóbbi képzést – hívta fel a figyelmet a VálaszOnline, amely podcastban kérdezte a lehangoló számok hátteréről, azok várható hatásáról Szakmány Csaba kémia- és fizikaszakos tanárt, valamint Weiszburg Tamást, az ELTE professzorát.
A beszélgetésből kiderül, hogy
- előfordul, hogy akár három településnek is csak egy kémiatanárja van;
- másutt bölcsész vagy testnevelés szakosok helyettesítik a hiányzó természettudományos kollégákat;
- nagyfokú, többszöröző béremelés nélkül a tanárok fogyása megállíthatatlan;
- az eleve kevés jelentkező 25–50 százaléka még le is morzsolódik;
- pedig a vegyi üzemek, gyógyszergyárak minden szintjén szükség lenne olyan emberekre, akiknek megvannak a kompetenciáik és a megfelelő hozzáállásuk;
- a társadalom természettudományos műveltségi szintjének emelésével jobban fog működni az ország.
(via Hvg)